Панування роботів та теорія керування

Відкритий і замкнений цикли керування

Чи роботи колись у майбутньому будуть панувати світом? Одна з найпопулярніших тем наукової фантастики є якийсь конфлікт між людством та машинами. Може, ти чув про те, як штучний інтелект наближає нас до апокаліпсису. Інтелект, правда, важлива риса цих роботів, але це не ціла історія. Ми, люди, могли б займатися війною тільки з інтелектом? Ні — наші фізичні здібності були б потрібні теж. Ми можемо розуміти цілу проблему через теорію керування.

Теорія керування

У теорії керування є три частини — контролер, система та сенсор. Це показано на малюнку вище. Контролер може змінити риси системи, та сенсор може визначати стан системи. Важливою є ще не згадана частина керування. Тут ця частина представлена чорним колом. Хоча ознаки немає, ми її називаємо аналітикою. Уявимо приклад — керування температури у вашому ноутбуці. Контролер може бути вентилятором у ноутбуці, який швидше крутиться, аби охолоджувати систему. Сенсор — це термометр, та аналітика перетворює вищі температури на швидше обертання вентилятору.

Відкритий цикл

У відкритому циклі сенсор вимірює ефект, над яким контролер не має контролю. Наприклад, ваша мікрохвильовка має систему керування відкритого циклу. Контролер нагріває їжу, але сенсор не може вимірювати температуру. Він натомість вимірює час. Хоча час, за яким ваша їжа знаходиться в мікрохвильовці, пов’язаний з температурою, це все ще вважається відкритим циклом.

Замкнений цикл

У замкненому циклі сенсор вимірює прямий ефект контролеру, та контролер змінює систему відповідно до вимірювання сенсору. Уявимо ще приклад, подібний на вищезазначений приклад мікрохвильовки. Уявіть, що ви кладете їжу в мікрохвильовку на короткий час. Тому ви торкаєтеся їжі та повертаєте її в мікрохвильовку. якщо вона не гаряча. Ви повторюєте цей процес до того, як температура їжі вам підходить. Зараз це замкнений цикл. Насправді ж це відкритий цикл, вбудований в замкненому циклі. Збагніть, що у цій ситуації ви є сенсор, аналітика та контролер. Така ситуація називається людиною в циклі.

Замкнений цикл без людини

Можливо ви вже зрозуміли, що людина не потрібна для замкненого циклу. Мікрохвильовка може сама визначати температуру їжі. Уявіть — ви могли би класти їжу в мікрохвильовку, та вона сама починає та закінчує роботу, коли їжа готова та має підходящу температуру. Ви б купили таку мікрохвильовку? Багато людей б сказало так. Замкнений цикл без людини є зручним. Разом з штучним інтелектом, замкнені цикли представляють зручний та природний шлях до більшої довіри та автономії машин. Якщо роботи будуть панувати світом, замкнені цикли будуть однією причиною.

I write about computer science, computer security, and cyber policy.

I write about computer science, computer security, and cyber policy.